Jaki hotel w Polsce?

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:

Wybierasz się na wycieczkę? Szukasz optymalnego miejsca do zatrzymania się? Jeśli masz przeznaczony na ten cel konkretny budżet do zagospodarowania, warto abyś skorzystał z tego, co proponują standardowe hotele. Na polskim rynku nie brakuje wysokiej klasy obiektów, jakie są bardzo eleganckie i przy tym odznaczają się najlepszymi standardami, o czym świadczą symbolicznie przyznawane budynkom tego rodzaju gwiazdki.

W naszym kraju gwiazdki hotelom przyznaje Marszałek Województwa w oparciu o przepisy ustawy o usługach turystycznych. W rozporządzeniu uwzględnione zostały wszelkie wymogi formalne, jakie są niezbędnym warunkiem do spełnienia po to, aby móc uzyskać odznaczenie w postaci ekskluzywnych gwiazdek. Niestety jednak, w dzisiejszych realiach, ludzie bardzo często są wprowadzani w błąd poprzez mylne nazywanie pensjonatów hotelami. Warto więc czasami sugerować się właśnie owymi wyżej wymienionymi gwiazdkami po to chociażby, aby mieć sto procent pewności, że mamy do czynienia z prawdziwym hotelem, a nie jego drogą „podróbką”.

Nie dajmy się skusić na oferty proponowane przez bardzo zbliżone do hoteli motele. Niekiedy rozbieżności wynikają nie tyle z samych form zakwaterowania, co przede wszystkim z opinii krążących na temat danego miejsca na przykład w sieci czy w wirtualnych biurach podroży, które często wprowadzają indywidualną kategoryzację.

Znacznie lepszym wyznacznikiem okazują się właśnie gwiazdki z tego względu, że pod uwagę przy ich wystawianiu brane są przeróżne czynniki takie jak chociażby metraż pokoi, powierzchni, jaka znajduje się zarówno w całym obiekcie, dookoła niego czy też w konkretnych pokojach wewnątrz. Poza tym, o liczbie wyróżniających hotel gwiazdek przesądza także jakość usług, lokalizacja, udogodnienia dodatkowe oraz wyposażenie i nowoczesność miejsca. Generalnie jedna gwiazdka jest przyznawana w takich obiektach, które dysponują całkowitym minimum. Chodzi tu o zupełnie podstawową ofertę a więc coś więcej niż zwykły pensjonat, ale mniej niż ekskluzywny hotel.

Najczęściej na urządzenie wnętrza składa się szafa, szafka nocna, umywalka, łóżko, kabina prysznicowa. Łazienka jednak nie zawsze występuje w tym samym pomieszczeniu, gdzie jest nasza sypialnia. To sprawia, że w zasadzie dość niekomfortowe jest przemieszczanie się do wspólnej części sanitarnej, na przykład na drugi koniec korytarza. Z reguły w takich sytuacjach łazienka jest jedna na cale piętro. Obsługa przynajmniej w stopniu komunikatywnym powinna władać językiem obcym, przede wszystkim angielskim. Przy dwóch gwiazdach w cenę zazwyczaj wliczane jest także śniadanie. Łazienka jest oddzielna, a do tego pokój dysponuje telewizorem, telefonem oraz miejscem parkingowym, czasami nawet garażem. Przy okazji warto popatrzeć na metraż pokoju, który zaliczany jest do dwuosobowych. Nie może być on mniejszy niż 12 metrów kwadratowych, bowiem nie spełni on wówczas standardów klasycznego apartamentu.

Przy trzech gwiazdach różnica jest dość duża, co widoczne jest w atrakcjach dodatkowych, jakie są gwarantowane klientom. Pierwsze, na co warto zwrócić uwagę to zwłaszcza dostęp do sali fitness, basenu, baru hotelowego czy salonu odnowy SPA. Ponadto zachętą dla gości ma być także udostępnienie sali gier z bilardem czy automatami. W miejscu takim z pewnością znajdzie się też barek oraz restauracja. Jeszcze inna kwestia to porozumiewanie się obsługi. Nie ma już na tym etapie mowy o ograniczeniu komunikacyjnym wyłącznie do języka polskiego. Angielski bądź niemiecki powinien być podstawową umiejętnością obsługi.

Z najwyższej półki są natomiast pokoje w czterogwiazdkowych i pięciogwiazdkowych obiektach, które przeważnie usytuowane są w centralnych partiach dużych miast wojewódzkich. W nich do dyspozycji jest minibar, sejf na kosztowności, siłownia, sala konferencyjna, SPA, dostęp do telewizji kablowej lub satelitarnej, telefon, Internet, recepcja czynna dwadzieścia cztery godziny na dobę, winda, room-service, monitoring i garaże dla klientów ze sfery VIP. Przeważnie są to hotele usytuowane w ścisłym rynku bądź wręcz przeciwnie – na obrzeżach, ale wchodzące w skład olbrzymich kompleksów, gdzie dookoła znajduje się pełno terenów zielonych, jeziora czy plaże.

Zdjęcia

Turystyczneregiony.pl © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.