Hotele - jakie wybierać?

Jeżeli decydujesz się na wyjazd na wczasy, z reguły wybierasz jako formę zakwaterowania hotele. To w dzisiejszych czasach niemal standard, ponieważ wypoczywający jadąc na urlop mają zamiar zrelaksować się i co istotne przede wszystkim odprężyć i zażyć nieco luksusu i komfortu. W związku z tym nie powinien dziwić nikogo fakt, iż hotele przeżywają dzisiaj naprawdę duże zainteresowanie ze strony wczasowiczów. Pytanie tylko – stojąc przed ogromem rozmaitości, na co w szczególności zwrócić uwagę i czym się kierować przy wyborze konkretnego typu zakwaterowania hotelowego?

Patrz na gwiazdki

Najważniejsze to zapoznać się ze standardami panującymi w danym hotelu zanim się do niego udamy. Ważne jest w głównej mierze to, aby popatrzeć na stronę internetową danego ośrodka wczasowego i móc sprawdzić, ile ma gwiazdek. Te gwiazdki przyznawane są przez fachowe, prestiżowe międzynarodowe instytucje i organizacje, które specjalizują się w badaniu całej sfery hotelarstwa, dlatego też fakt, iż dane zakwaterowanie ma określoną liczbę gwiazdek jest równoznaczne z poziomem lokalu. Niestety jednak w każdym kraju obowiązują nieco inne standardy czy zasady. Trzygwiazdkowe hotele w Polsce czy Francji są przeciętne, w Rzymie natomiast będą dużo bardziej eleganckie. Musimy zatem nie generalizować, ale patrzeć na poszczególne standardy unikatowo – indywidualnie, w zależności od kraju.

Patrz na regulamin

W wielu hotelach pewne haczyki, na które nierozważni klienci dają się naciągnąć tkwią przede wszystkim w regulaminach. Musimy zatem uważnie czytać co jest napisane nie tylko w promującym lokal opisie na stronie internetowej, ale przede wszystkim zaznajomić się z tym, co widnieje napisane małym, drobnym druczkiem na dole serwisu hotelowego bądź co podpisujemy przy meldowaniu. W takich regulaminach, które dla konkretnych obiektów hotelowych mogą być znacząco zróżnicowane, wyróżnia się często wielorakie koszty ukryte. A więc chodzi tu o opłaty, jakich dokonać trzeba nierzadko zupełnie nie będąc tego świadomym. Tak jest na przykład w przypadku hoteli umiejscowionych w centrum dużych miast albo w rejonach i miejscowościach bardzo atrakcyjnych turystycznie – powiedzmy w górach bądź w okolicy jeziorek czy wielkich zabytków.

Wtedy klient hotelowy musi zabulić dodatkowo za tak zwaną strefę klimatyczną, czyli w wielkim skrócie mówiąc – płaci za to, że oddycha nadmorskim, plażowym bądź rześkim, górskim powietrzem. Podobnie ukryte są niekiedy opłaty za postój na placu parkingowym. Z jednej strony wydaje się być naturalnym, że mający kilka gwiazdek hotel będzie dysponował osobnym parkingiem, z drugiej jednakże nie zawsze zdarza się, że postój na nim jest bezpłatny. Niekiedy okazuje się, że za pozostawienie auta, na przykład przy hotelu w centrum wielkiej metropolii, zapłacimy naprawdę słono! Patrząc na to, że jesteśmy w danym miejscu przez parę dni a opłaty są pobierane za godzinę postoju, to można się spłukać do przysłowiowej suchej nitki.

Jak nie widzisz, zadzwoń

Kiedy masz pewne wątpliwości albo pytania, jednak nie dasz rady na nie znaleźć odpowiedzi bezpośrednio na stronie www danego ośrodka wczasowego, dobrze byłoby przedzwonić do obsługi hotelowej. W recepcji albo na bezpłatnej infolinii, którą często lokale wczasowe uruchamiają, uzyskasz wszelkie niezbędne informacje dotyczące kwestii technicznych i formalnych a także zwyczajów panujących w hotelu. W tym ostatnim przypadku chodzi chociażby o takie sprawy, jak przetrzymywanie w pokojach hotelowych zwierząt. Nie wszystkie hotele mają ujęte w regulaminie, iż gość może się pojawić wraz ze swym włochatym pupilem. Czasami za przyjazd ze zwierzętami są naliczane dodatkowe koszty. Nierzadko natomiast w ogóle nie ma takiej opcji. Wszystko zależy od indywidualnych kwestii regulaminowych określonych hoteli.

Wiedz, za co płacisz

Po raz kolejny zachęcamy do przeczytania regulaminu, ponieważ poza ukrytymi w nim kosztami dodatkowymi, jakie gość hotelowy musi ponieść, bardzo często dowiemy się z tego dokumentu również o korzyściach wynikających z meldunku akurat w tym konkretnym miejscu. Istotne jest zapoznanie się ze standardami ośrodka wczasowego na tyle wnikliwie, aby po prostu nie tracić własnych pieniędzy. Nierzadko jest tak, że w ramach opłaty za pobyt w danym pokoju, klient może skorzystać zupełnie bezpłatnie z atrakcji dodatkowych, przez które rozumie się salę do gry w bilardu, siłownię, basen czy strefę wellness. Niekiedy goście hotelowi mają duże zniżki w restauracji hotelu bądź barze. Można zamówić darmowo budzenie na telefon, zostawić na parkingu hotelowym auto, mieć barek do dyspozycji bez konieczności regulowania opłat itd.

Zdjęcia

Turystyczneregiony.pl © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.