Największe atrakcje Warmii i Mazur

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:

Warmia i Mazury to jeden z najwspanialszych regionów na mapie Polski. Do miejsca tego przybywają podróżni z całego kraju i coraz częściej również z obszarów zagranicznych. Zjawiając się tu na wakacjach chociaż przez chwilę można odciąć się od szarej rzeczywistości i prawdziwie zrelaksować. W tym zakątku nie można się nudzić, bowiem teren Warmii i Mazurów ma naprawdę wiele do zaoferowania zarówno tym, którzy preferują wypoczynek bierny, jak również aktywności fizyczne.

Mikołajki

Mikołajki to miejscowość uznawana za perłę regionu Warmii i Mazur. Często określane przez turystów jako Wenecja Północy. Zachwycające malowniczymi widokami, pełne uroku i niepowtarzalnego klimatu. Znajdujące się w przesmyku dwóch pięknych jezior – Tałty i Mikołajskiego stanowi tętniące życiem centrum turystyczne, szczególnie silnie oblegane latem. W Mikołajkach można posłuchać szant oraz legend żeglarskich. Jest to idealne miejsce dla lubiących sorty wodne oraz odpoczynek aktywny.

Reszel

Miejscowość ta leży zaledwie piętnaście kilometrów od Kętrzyna. Największą atrakcją okolicy jest czternastowieczny zamek, który ściąga masę przyjezdnych. Budowa obiektu trwała kilkadziesiąt lat. Z czasem dzisiejszy zabytek przerodził się w potężną nadgraniczną fortecę, która przestała mieć charakter obronny w wieku piętnastym. Następnie przekształcono ją w pałac myśliwski. Jej nowymi właścicielami stali się w pewnym momencie Prusacy, którzy wykorzystali budowlę do stworzenia więzieni. W połowie stulecia dziewiętnastego zamek został zniszczony. Uległ on podpaleniu przez więźniów. Dziś obiekt jest jednym z głównym punktów charakteryzujących rejon Warmii i Mazurów.

Rapa

Usytuowana jakieś trzydzieści kilometrów od Węgorzewa Rapa posiada powszechnie znany na całą Polskę, oryginalny grobowiec, który wzniesiony został w roku 1812. Wyróżnia się on nawiązaniem do piramidy egipskiej. Zgodnie z opowieściami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie, grobowiec został stworzony na miejscu, gdzie było intensywne, pozytywne promieniowanie Ziemi oraz Kosmosu. Celem stworzenia grobowca było umożliwienie mumifikacji zmarłych. Pomysł ku temu zrodził się natomiast u właściciela majątku w Rapie, a więc barona Friedricha von Fahrenheida, który był zafascynowany egiptologią. Obecnie piramidka jest przeznaczona do podziwiania od zewnątrz.

Olsztyn

Wśród szeregu rozmaitych atrakcji Olsztyna, miejscowość ta wyróżnia się zwłaszcza zabytkowym Starym Miastem, do którego ściągają tłumy niezależnie od panującego sezonu. Plac uformowany został w okresie średniowiecza, kiedy to istniały bogate obwarowania. Mury obronne zachowały się natomiast do dnia dzisiejszego przy ul. Asnyka, Okopowej oraz kościele św. Jakuba. Ciekawe pozostałości znajdują się również w okolicy zamku. To tym miejscu rok rocznie odbywa się festiwal Olsztyńskie Lato Artystyczne. Panoramę miejską można natomiast ujrzeć, wchodząc na wieżę zamkową.

Stańczyki

Ta interesująca już z samej nazwy wieś położona jest niedaleko Puszczy Rominckiej. W niej znajdują się wyjątkowo pokaźne przeprawy, z jakich na szczególne wyróżnienie zasługują konstrukcje pięcioprzęsłowe. Wybudowane zostały na prawie 40 metrach wysokości. Wiadukt północny powstał w latach 1912 – 1914, z kolei południowy cztery lata później. Cechą typową dla tych obiektów jest ich wzorowanie na rzymskich akweduktach, szczególnie w Pont du Gard.

Kanał Elbląski

Będąc na Warmii i Mazurach nie można sobie odmówić rejsu statkiem po Kanale Elbląskim. Podróż taka trwa kilka godzin i jest niezapomnianym doświadczeniem. Kanał został stworzony w latach 1845 – 1860. Autorem jego projektu jest holenderski inżynier Jakob Georg Steenke. Docelowo obiekt miał być miejsce umożliwiającym sprawny transport towarów. Dziś jest wspaniałą atrakcją regionu.

Zdjęcia

Turystyczneregiony.pl © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.