Estetyczne mieszkanie a zabawa kolorami

Ocena: 0.0/10

Liczba ocen: 0

Oceń ten artykuł:

Wbrew pozorom to nie tylko sam wygląd zestawów meblowych czy też akcesoriów przesądza o wyglądzie danego mieszkania. Duży wpływ na ogólny całokształt ma między innymi dobór odpowiedniej kolorystyki. Niektórzy mają problem z tym, aby wyłonić z całej palety przeróżnych odcieni ten jeden konkretny, zwłaszcza, że możliwości jest naprawdę wiele. Zanim postawimy na daną barwę, warto byłoby zapoznać się z symboliką konkretnych tonacji.

Ciepło oraz przytulność pozwalają uzyskać ściany w odcieniach brązowym oraz beżowym. Do nich sprawdzą się także wszelkiego typu akcesoria, bo w zasadzie z jaśniutkim kremem nie brakuje dopuszczalnych, gustownych połączeń. Najważniejsze, aby zachować naturalność i nie doprowadzić do zlania się kolorystyki. Świetnym rozwiązaniem będzie w tym przypadku zakup dodatków bardziej wyrazistych niż subtelna czekolada czy ecru. Może to być mocna czerwień, ale nieco ciemna, aby zachować stonowanie całej aranżacji i by kolory się ze sobą nie gryzły. Warto też pomyśleć o nieco bardziej odważnych zestawieniach takich jak chociażby akcesoria w stylu delikatnego złota. Wtedy wnętrze staje się unikatowe oraz stylowe, ale trzeba wyjątkowo uważać, aby nie przesadzić i nie uzyskać efektu tandetnego urządzenia, które z estetyką na w gruncie rzeczy niewiele wspólnego.

Poza podstawą wykończenia w postaci wyżej wymienionych brązów oraz beżów, ciekawym wariantem jest również mocna i intensywna zieleń. Warto, aby była ona silnie nasycona, a więc tradycyjna tak zwana zgnita zieleń będzie idealna. Wynika to zwłaszcza z faktu, iż w ten sposób nie będzie kłopotu z doborem pasujących mebli czy uzupełnień w formie dodatków. Do takiej tonacji zielonego pasuje w zasadzie wszystko. Można wtedy postawić na wyrazistość, a więc przełamać ciemnawy odcień nieco jaśniejszym żółtym, chociażby kanarkowym, pomarańczą czy beżem. Równie dobrze będzie się też eksponowała zieleń z czernią bądź brązem. Zawsze jednak zieleń pozwala na prawdziwą zabawę stylizacyjną. Jeśli wybierzemy tę nieco jaśniejszą, wówczas otrzymamy efekt wizualny pomieszczenia nieco cieplejszego. Przy ciemniejszym zielonym z kolei należy się liczyć z tym, że całość aranżacyjna będzie chłodna. Mimo tego, powszechnie wiadomo, że zieleń w ogóle potrafi ukoić skołatane nerwy, zrelaksować i uspokoić.

Uważać należy zaś z błękitem, bo łatwo o skomponowanie z nim w roli głównej wnętrza mało praktycznego, które będzie się szybko brudziło oraz będzie się prezentowało dość słodko, dziewczęco, co na przykład nie jest wskazane przy modelowaniu wnętrz pokojów dziennych bądź kuchni. Czasami domownicy rezygnują z niebieskiego w jakichkolwiek odmianach, twierdząc, że wywołuje efekt „wyobcowania” i do domowego zacisza nie jest odpowiedni. Paleta dostępnych rodzajów tej barwy jest jednak tak szeroka, że nie warto ulegać stereotypom, ale wyłonić z różnorodności coś właściwego dla siebie i swego pomieszczenia. Granaty, lazury, szafiry i cała masa innych kolorów naprawdę potrafią odmienić design nie jednego lokum.

Równie ciekawe kompozycje, ale raczej tworzone z myślą o użytkowaniu danego wnętrza przez panie, możliwe są z wykorzystaniem żółci. Zdecydowanie taki pokój jest ciepły, miły dla oka i napawa optymizmem już po przekroczeniu jego progu. Żółty obiekt jest zatem sprzyjającym miejscem do odpoczynku i wyciszenia. Niemniej jednak warto pomyśleć dokładnie zanim zdecydujemy się na to, aby ostatecznie wybrać tę właśnie barwę. Jeśli przykładowo modelujemy pokój młodej damy czy żeński gabinet, ten odcień jest strzałem w dziesiątkę. Co innego, kiedy w grę wchodzi powiedzmy sypialnia, użytkowana też przez mężczyznę. Raczej przedstawiciele płci męskiej nie preferują tego typu pasteli.

Do aktywności fizycznych pobudzi bez wątpienia silna czerwień, która jest wybierana przez ludzi lubiących się wyróżniać, zdecydowanych oraz ceniących styl. Z pewnością wnętrze pomalowane na ten kolor nie będzie nudne, a oryginalne i nietuzinkowe. Nie powinien więc dziwić fakt, że w dziedzinie aranżacji obiektów mieszalnych to właśnie ta barwa stanowi często dominantę. Efekt nostalgiczności, wycofania ale powagi zarazem uzyskuje się poprzez przesycenie pomieszczenia odcieniami szarości. Potocznie kojarzy się ona z pokojem osoby smutnej bądź bardzo zamkniętej w sobie. Bez wątpienia nie warto się na tak ciemny kolor decydować wtedy, kiedy jesteśmy ludźmi z natury radosnymi i wesołymi, bo długotrwałe przesiadywanie w pokoju z takimi ścianami jedyne co, to tylko zepsuje nam nastrój. Podobnie w przypadku czerni.

Bardzo waznym elementem w doborze kolorystyki do wnętrza są meble. Klasyczne meblościanki i narożniki są dostępne w wielu kolorach i wzorach.

Jak zatem widać na przykładzie powyższych symboli przytoczonych w odniesieniu do konkretnych barw stosowanych w dziedzinie szeroko rozumianej aranżacji, kolor ma spore znaczenie. Wpływa on na nasze samopoczucie, jakość wypoczynku a nawet cechy osobowościowe i to jak jesteśmy usposobieni. Poza tym, warto też pamiętać o tym, że operując rozmaitością dostępnych obecnie tonacji, mamy sposobność tworzenia za każdym razem coraz to innych stylów urządzenia tego samego wnętrza. Wystarczy zatem przemalować mury czy chociażby wymienić tkaniny – zasłony, dywan lub firany i od razu dany pokój nabiera całkiem innego wyglądu niż dotychczas, stając się całkiem innym lokum.

Zdjęcia

Turystyczneregiony.pl © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.